BERT to najnowsza technologia opracowana przez firmę Google poltora roku temu. Jej zadaniem jest lepsze i dokładniejsze przetwarzanie naturalnego języka, dzięki czemu wyszukiwarka lepiej zrozumie zapytania użytkowników.
Bidirectional Encoder Representations from Transformers, nazywany w skrócie BERT to najnowsza technologia opracowana przez firmę Google poltora roku temu. Jej zadaniem jest lepsze i dokładniejsze przetwarzanie naturalnego języka, dzięki czemu wyszukiwarka lepiej zrozumie zapytania użytkowników.
Do każdego zapytania wpisanego do wyszukiwarki istnieją setki tysięcy stron z przydatnymi informacjami. Algorytmy biorą pod uwagę ponad 200 różnych czynników, które pomagają im ocenic przydatność danej strony, a na końcu wyświetlić te najwłaściwsze. Nowa technologia od Google opiera się na wykorzystaniu na sieci neuronowej. BERT rozumie wyrazy w zapytaniu, ich kontekst, kolejność, odmianę przez przypadki oraz traktuje je jako jedną spójną całość. Szczególny nacisk położono na prawidłowe zrozumienie zaprzeczeń, zaimków, łączników i przyimków (tak zwane stop words), które wcześniej były pomijane. Ponadto BERT oceni, które z wyszukiwanych słów jest najistotniejsze dla danego zapytania i dobierze najlepsze wyniki. Ta technologia sprawdzi się przede wszystkim w przypadku skomplikowanych fraz. Około 15% zapytań, które codziennie trafiają do wyszukiwarki Google nie wystąpiło nigdy wcześniej i dlatego BERT to algorytm dla wyników, których nie da się przewidzieć. Dodatkowo, zdaniem Google, technologia ta jest tak potężna, że niezbędna do jej funkcjonowania ilość zasobów zmusiła firmę do wykorzystania po raz pierwszy Cloud TPUs i umieszczenia BERTa w chmurze.
Specjaliści z firmy Google przekonują, że nowy algorytm wpływa na 1 z 10 wyszukiwań. Podczas, gdy dotychczasowe aktualizacje wpływały na wyniki w 3 – 4%. BERT dopasowuje zapytania do pisanych naturalnym językiem treści znajdujących się na stronie. Jednak BERT nie zastępuje RankBrain - Google użyje nowego algorytmu wtedy, gdy stwierdzi, że zapytanie będzie lepiej zinterpretowane przez BERTa. To, co na pewno się zmieni, to użycie słów kluczowych. Dotychczas dobór fraz opierał się na użyciu najważniejszych wyrazów w mianowniku. Po wdrożeniu nowego algorytmu uwzględniane będą odmiany i łączniki, które wpływają także na kontekst zapytania.
Na dokładną analizę skuteczności przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Nowe rozwiązanie zostało wprowadzone w pełni na razie tylko dla języka angielskiego. Natomiast od 9 grudnia 2019 roku jest wdrażane również dla języka polskiego.
Każdy projekt jest indywidualny, potrzebuje uwagi i dokładnego planowania. Pomogę Ci w realizacji Twoich pomysłów i zrobię wszystko, abyś osiągnął swój cel.